Tags

, , , , , ,

Monaco royal Charlotte Casiraghi has made her debut as the newest face of Gucci.

Monaco kraliyet ailesinden Charlotte Casiraghi Gucci’nin yeni yüzü olarak Gucci ailesine katıldı.

The fashion house has released the first image of Casiraghi, the 25-year-old daughter of Princess Caroline and granddaughter of Grace Kelly, posing for its “Forever Now”  advertising campaign series conceived by Creative Director Frida Giannini.

Grace Kelly’nin torunu ve Prenses Caroline’nin kızı olan 25 yaşındaki Casiraghi, Frida Giannini’nin tasarımındaki “Forever New” reklam kampanyasına ilk pozlarını verdi.

The first portraits tell the story of Gucci’s signature green and red stripe through the lens of Peter Lindbergh.The riding wardrobe Giannini has created for Ms. Casiraghi is highly technical but luxurious and features distinctive bearings of the House’s own heritage, including the houses iconic green and red colors as well as the Gucci Crest and the finest of materials.

Peter Lindbergh’in kamerasından çekilmiş, bu ilk fotoğraf yeşil ve kırmızı çizgilerle Gucci’nin imzasını taşıyor.Giannini’nin, Charlotte Casiraghi için tasarlamış olduğu binici koleksiyonu son derece profesyönel ama aynı zamanda lüks ve Gucci’nin ikonik yeşil ve kırmızısının yanı sıra kaliteli kumaşı ile Gucci ailesinin mirasının izlerini taşıyor.

 Gucci creative director Frida Giannini said in release “I am delighted to be able to celebrate Gucci’s icons of heritage with someone who is so connected to the history and essence of this house. Charlotte brings the spirit of Gucci to life so elegantly.”

Gucci’nin tasarımcısı Frida Giannini büyük bir içtenlikle “Gucci’nin tarihine ve özüne bağlı birisiyle, Gucci’nin bir nevi mirasını simgeliyen, bu koleksiyonu kutlamaktan memnuniyet duyuyorum. Charlotte, Gucci’nin ruhunu zarifçe yansıtıyor.” dedi.

 Casiraghi added, “I admire Frida’s talent as a designer and she has really managed to reinvent the codes of Gucci by giving them a modern twist and timeless elegance.”

Casiraghi ise buna karşılık, “Ben,  Frida’nın tasarımcılık yeteneğine hayranım ve o gerçekten modern bir büküm ve zamansız şıklık vererek Gucci’nn kodlarını yeniden icat etmeyi başarıyor”

 Over the course of the next two years the new campaign will see Charlotte Casiraghi portrayed by four of the world’s most respected fashion and portrait photographers in a series of sittings celebrating the House’s renowned icons.

Önümüzdeki iki yıl boyunca, bu yeni kampanyada Charlotte Casiraghi’yı dünyanın en saygın dört, moda ve portre fotorafçıları tarafından çekilen resimlerini görücez.

Obviously, I am very thrilled by this new campaign. The descendant of Grace Kelly, Casigrahi as a noble girl represents Gucci in a very good way. I really like her style it’s very noble indeed.

Açıkcası ben bu yeni kampanya için çok heyecanlıyım. Grace Kelly soyundan gelen Casigrahi asil bir genç kız olarak, Gucci’yi çok güzel bir şekilde temsil ediyor. Charlotte Casigrahi’nin stilini çok seviyorum, gerçekten çok asil.

About these ads